Kadraba bloguje

TÝDEN.CZ

16. 10. 2018
Rubrika: O dobrých věcech

Astronomové by si hodili mincí

Autor: Jakub Kadraba

01.12.2017 09:08

Chystám se příští týden do Jablonce nad Nisou. Bude to moje poprvé a tak si říkám, co se tam všechno dá dělat. Co dokáže pobavit dospělého chlapa na výletě za dobrodružstvím? 

Jsem moc velkej kluk na to, abych si zašel do Muzeum skla a bižuterie, ale zase si říkám, že když mě nikdo neuvidí tam vcházet, tak proč vlastně ne. Můžu se potichu rozplývat nad jemnou rukodělnou prací, zručností českých řemeslníků a vybroušenou krásou českých granátů.

To bychom měli. Co ale dál? Od středy do soboty daleko. A kromě několika zajímavých kostelů, nové radnice, staré radnice, mne dost ještě zaujalo Muzeum hraček. Sem vklouznu ještě více nenápadně. Kdo by byl také zvědavý na mladýho chlapa 35+, jenž se rozplývá nad stavebnicí Merkur, se kterou si fakt vlastně docela nedávno hrál.

 Hledám dál. Nějakou zajímavou akci, na kterou si zajdu po prohlídce obou muzeí. A najednou – prásk. Česká mincovna pořádá autogramiádu k vydání stříbrné mince Založení české astronomické společnosti. Tak tohle je pro mne hned dvojité potěšení.

Jako malý jsem samozřejmě chtěl až ke hvězdách. A mířím tam ještě teď. Dlouhé noci, které jsem strávil na zahradě pozorováním hvězd, mi sice nikdy nevynahradily ten smutek, který jsem prožíval každý rok na Vánoce poté, co jsem opět nedostal dalekohled. Na druhou stranu mne to naučilo poznávat hvězdy a souhvězdí jen tak, bez pomůcek, což se hodilo o dvanáct let později, když jsem Klárce z vedlejší vesnice po cestě ze zábavy ukazoval Velkou medvědici. 

 A hned druhá výrazná vzpomínka na mé dětství na sebe nenechá moc dlouho čekat a třpytí se hned vedle hvězd. Malé mince, medaile a dukátky, které mi dědeček někdy v neděli po obědě vyskládal na stůl a povídal mi k nim neuvěřitelné příběhy.

Tak jo. Chtěl jsem divokou zábavu, možná večírek, minimálně prostě nějakou chlapskou zábavu, co se hodí k muži mého věku. A místo toho, to vypadá, že se do Jablonce nad Nisou vydávám za pořádným dobrodružstvím. Tahle cesta totiž bude především do mého dětství. Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Jakub Kadraba

Tento blog slouží k vypsání mých myšlenek a pocitů. Všeho, co denně potkávám a všeho, co jsem doposud ještě nepotkal.
Jakub Kadraba
Oblíbenost autora: 10

O autorovi

Jmenuji se Jakub a jsem internetovým duchem. V běžném životě jsem jiným člověkem.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA