Kadraba bloguje

TÝDEN.CZ

26. 5. 2019
Rubrika: O dobrých věcech

Praní není pro slabochy

Autor: Jakub Kadraba

20.09.2017 08:50

Moji rodiče mi dali do života hodně zajímavých rad. Že nemám běhat s jídlem, že bych určitě měl chodit volit, že za ušima je to taky moje a olej v autě bych měl kontrolovat pravidelně. Jenže něco opravdu důležitého mi neřekli - jak se vlastně pere prádlo?

Celý život jsem si říkal, že jsem na všechno připravený. Mám pevné základy, se kterými jsem téměř neporazitelný.

Jenže potom přišel ten den, kdy jsem stál poprvé tváří v buben své pračce a říkal jsem si: "Panebože, co to tady dělám".

Něco vám povím. Být muž není jednoduché. Společnost má od vás jasná očekávání, ženy touží po mužných typech s něžnými vlastnostmi. Nežnými asi jako aviváž.

Ovládat pračku vlastně není moc těžké. Hodně mi v tom pomohly mé řidičské zkušenosti. Spousta piktogramů, které nejspíše něco znamenají, ale pokud nesvítí, nemusí mne zajímat. Fajn to bychom měli.

Navolil jsem něco, co zhruba odpovídalo mé představě. Nikoliv představě o materiálu mých kalhot a košil, ale představě o času. Každý ten program trvá totiž zcela jinou dobu. Od 15 minut až zhruba po tři roky a dva měsíce. Nebo tak nějak dlouhé se mi některé programy zdály.

Jenže! Každý ten program lze ještě libovolně modifikovat. Do tohoto výpočtu vstupují ještě další proměnné – teplota vody, počet otáček, typ a množství pracího prášku a stejně tak aviváže a moje pračka navíc ještě chce vědět, jak moc zašpiněné mé prádlo je.

Na některé otázky nehledám ani odpovědi – například na úroveň zašpinění. Ale co ta teplota? Co ty otáčky? Kdo se v tom má vyznat?

Googlil jsem. Goolil jsem hodně. Zjistil jsem, že na každém oblečení je nápověda. V těch malých všitých lístečcích (odškrtávám si jednu záhadu mého života – proč jsou všité v každém kousku oblečení). A na nich se ukrývá spousta dalších piktogramů, o kterých nemám ani tušení, co mohou znamenat. A tyhle navíc nesvítí, neblikají. Jen tam tak jednoduše jsou natištěné.

Tak jsem googlil znovu. Naštěstí už nějakou dobrou duši napadlo všechny tyhle piktogramy sepsat a vysvětlit, co které znamenají.

Myslela jsem si, že jich je jen pár. Lidi, to jste neviděli. Je jich snad padesát. Však se podívejte sami. Kdo se v tom má vyznat?

I když je ten návod skvělý, všechno do sebe tak nějak zapadá a dává to smysl, rozhodl jsem se vsadit vše, co mám. Tedy přesněji – vsadit svoji světlou košili, dvoje ponožky a jedny kalhoty. Šel jsem do toho naplno. Přesně tak, jak to společnost od mužů očekává.

Jsem hrdina. Ano, zvládl jsem to. Moje máma by na mě byla hrdá, říkal jsem si, když jsem druhý den šel do obchodu koupit odbarvovač na omylem obarvené oblečení.

Být chlap a ještě k tomu emancipovaný není v dnešní době lehké. A sehnat stejnou košili, aby nikdo – a hlavně máma – nic nepoznal, je ještě těžší.


Přílohy ke článku

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Jakub Kadraba

Tento blog slouží k vypsání mých myšlenek a pocitů. Všeho, co denně potkávám a všeho, co jsem doposud ještě nepotkal.
Jakub Kadraba
Oblíbenost autora: 10

O autorovi

Jmenuji se Jakub a jsem internetovým duchem. V běžném životě jsem jiným člověkem.

Kalendář

<<   květen 2019

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA